Texas FFA News   Subscribe
 
 
   
 
  STATEBOUND!
 
By: Texas FFA
December 01, 2011

 
Print  
 

Area LDE State qualifiers head to Sam Houston State University on Friday, December 2nd. Congratulations and good luck to everyone competing at State LDEs!

Agricultural Issues Forum

 Chapter Name  Area  Area Rank
Canyon Area I
Perryton  Area I 
Stamford  Area II 
Haskell  Area II 
El Campo  Area III 
Royal  Area III 
Iowa Park  Area IV 
Brownwood  Area IV 
Bridgeport Area V
Allen  Area V 
Sulphur Springs  Area VI 
Beckville  Area VI 
Devine  Area VII 
Marion  Area VII 
Troy  Area VIII 
Axtell  Area VIII 
Madisonville Area IX 1
Livingston  Area IX 
Tilden Area X
Sharyland  Area X 

Job Interview
 Chapter Name  Area  Area Rank
Frenship Area I
Idalou Area I 
Irion Area II 
Seminole Area II 
Langham Creek  Area III 
Anderson-Shiro Area III 
Dublin Area IV 
Albany Area IV 
Pilot Point Area V
Naaman Forest Area V 
Mineola Area VI 
Gilmer Area VI 
Sandra Day O'Connor  Area VII 
Hendrickson Area VII 
Belton Area VIII 
Academy Area VIII 
Madisonville Area IX 1
Anahuac Area IX 
Jourdanton Area X
George West Area X 

Junior Chapter Conducting
 Chapter Name  Area  Area Rank
Idalou Area I
Frenship Area I 
Snyder Area II 
Klondike Area II 
Bellville Area III 
Van Vleck Area III 
Jim Ned  Area IV 
Perrin Area IV 
Bells Area V
S and S Consolidated  Area V 
Beckville Area VI 
Union Grove  Area VI 
Hondo Area VII 
Sandra Day O'Connor  Area VII 
Riesel Area VIII 
Midlothian Area VIII 
Nacogdoches Area IX 1
Groveton Area IX 
Jourdanton Area X
Orange Grove Area X 

Junior Creed Speaking
 Chapter Name  Area  Area Rank
Cooper-Lubbock Area I
Spur Area I 
Anson Area II 
Ira Area II 
Lexington Area III 
Bellville Area III 
Dublin  Area IV 
Perrin Area IV 
Pilot Point Area V
Byron Nelson Area V 
Mineola Area VI 
Lindale Area VI 
Harper Area VII 
Llano Area VII 
Troy Area VIII 
Fairfield Area VIII 
Lovelady Area IX 1
Silsbee Area IX 
Orange Grove Area X
Tilden Area X 

Junior Quiz
 Chapter Name  Area  Area Rank
Levelland Area I
Idalou Area I 
Haskell Area II 
Anson Area II 
Weimar Area III 
Waller Area III 
Stephenville Area IV 
Perrin Area IV 
Byron Nelson Area V
Northwest Area V 
Alba-Golden Area VI 
Union Grove  Area VI 
La Vernia Area VII 
Samuel Clemens - Cibola Creek Area VII 
Riesel Area VIII 
Fairfield Area VIII 
Madisonville Area IX 1
Cushing Area IX 
Jourdanton Area X
Falls City Area X 

Junior Skills
 Chapter Name  Area  Area Rank
Shallowater Area I
Idalou Area I 
Haskell Area II 
Sterling City Area II 
Van Vleck Area III 
El Campo Area III 
Jacksboro Area IV 
Early Area IV 
S and S Consolidated Area V
Pilot Point  Area V 
Saltillo Area VI 
Quitman Area VI 
James Madison Area VII 
Sabinal Area VII 
Cleburne Area VIII 
Midlothian Area VIII 
Anahuac Area IX 1
Warren Area IX 
Sharyland Area X
Jourdanton Area X 

Public Relations
 Chapter Name  Area  Area Rank
Ropes Area I
Valley Area I 
Ira Area II 
Coahoma Area II 
Weimar Area III 
Royal Area III 
Cisco Area IV 
Winters Area IV 
Krum Area V
North Forney Area V 
Quitman Area VI 
Mount Vernon Area VI 
Florence Area VII 
Floresville Area VII 
Cleburne Area VIII 
Dawson Area VIII 
Warren Area IX 1
Madisonville Area IX 
Sharyland Area X
Calallen Area X 

Radio Broadcasting
 Chapter Name  Area  Area Rank
Perryton Area I
Valley Area I 
Sterling City Area II 
Coahoma Area II 
El Campo Area III 
Clements Area III 
Albany Area IV 
Jacksboro Area IV 
Peaster Area V
Community Area V 
New Diana Area VI 
Winona Area VI 
Florence Area VII 
East Central Area VII 
Midlothian Area VIII 
Evant Area VIII 
Martinsville Area IX 1
Garrison Area IX 
Veteran Memorial Area X
Poteet Area X 

Senior Chapter Conducting
 Chapter Name  Area  Area Rank
Frenship Area I
Perryton Area I 
Klondike Area II 
Anson Area II 
Weimar Area III 
Bellville Area III 
Throckmorton  Area IV 
Stephenville Area IV 
Bells Area V
Community Area V 
Mineola Area VI 
Chisum Area VI 
Hondo Area VII 
Sandra Day O'Connor  Area VII 
Midlothian Area VIII 
Riesel Area VIII 
Madisonville Area IX 1
Dayton Area IX 
Mission Area X
George West Area X 

Senior Creed Speaking
 Chapter Name  Area  Area Rank
Roosevelt Area I
Follett Area I 
Paint Creek Area II 
Borden Area II 
Sweeny Area III 
Morton Ranch Area III 
Seymour Area IV 
Winters Area IV 
Crandall Area V
Bells Area V 
Union Grove Area VI 
Sulphur Bluff  Area VI 
James Madison Area VII 
Elgin Area VII 
Teague Area VIII 
Axtell Area VIII 
San Augustine Area IX 1
Madisonville Area IX 
Yoakum Area X
George West Area X 

Senior Quiz
 Chapter Name  Area  Area Rank
Frenship Area I
Valley Area I 
Seminole Area II 
Pecos Area II 
Weimar Area III 
Waller Area III 
Throckmorton Area IV 
Stephenville Area IV 
Bells Area V
Plano East Area V 
Van Area VI 
Prairiland Area VI 
Florence Area VII 
La Vernina Area VII 
Troy Area VIII 
Malakoff Area VIII 
Rusk Area IX 1
Grapeland Area IX 
Falls City Area X
Orange Grove Area X 

Senior Skills
 Chapter Name  Area  Area Rank
Shallowater Area I
Idalou Area I 
Sterling City Area II 
New Home Area II 
Lexington Area III 
El Campo Area III 
Jacksboro Area IV 
Brownwood Area IV 
S and S Consolidated Area V
Peaster Area V 
Quitman Area VI 
Gladewater Area VI 
Sabinal Area VII 
La Vernia Area VII 
Midlothian Area VIII 
Waxahachie Area VIII 
Warren Area IX 1
Anahuac Area IX 
Orange Grove Area X
Sharyland Area X 





 
 
  SPONSORS

  NEWS ARCHIVE
2014
 
January
February
March
April
May
June
July
September
October
2013
 
2012
 
2011
 
2010
 
 
         
 
 
HOME ASSOCIATION FOUNDATION VATAT ALUMNI MYTEXASFFA NFFA