Texas FFA News   Subscribe
 
 
   
 
  2012 CONVENTION AWARD WINNERS
 
By: Texas FFA
September 01, 2012

 
Print  
 
CDE & LDE 
Ag. Communication - Florence
Ag Issues - Madisonville
Ag Mechanics - Goldthwaite
Ag Sales - Smithson Valley
Agronomy - Burleson
Cotton - Frenship
Creed Speaking - Orange Grove
Dairy Cattle - El Campo
Entomology - Valley
Environmental & Natural Resources - Blanco
Farm Business Management - Comanche
Floriculture - Crowley
Food science & technology - Florence
Forage Evaluation - Dekalb
Forestry - Dayton
Greenhand FFA Quiz - Weimar
Greenhand FFA Skills - Haskell
Homesite Evaluation - Grapeland
Horse - Elgin
Job Interview - Sandra Day O’ Connor
Jr. Chapter Conducting - Klondike
Land - Idalou
Livestock - Frenship
Marketing Plan - Madisonville
Meats - Llano
Milk Quality - Florence
Nursery Landscape - Katy
Poultry - La Vernia 
Public Relations - Weimar
Radio - East Central
Range - Wall
Range Plant ID - Wellington
Sr. Chapter Conducting - Bellville
Sr. Creed Speaking - Roosevelt
Sr. FFA Quiz - Van
Sr. FFA Skills - Peaster
Tractor Technician - Hamilton
Vet Science - Angleton 
Wildlife - Tomball
Wool - New Braunfels 


Golden Horizon Award Winners
Gold Level, Division 1  

Valley - Area I
Canyon - Area I
Nazareth - Area I 
Cotton Center - Area I
Perrin - Area IV
Tilden - Area X
Falls City - Area X
Carthage - Area VI
Forestburg - Area V
Blanket - Area IV
Graford - Area IV
Irion - Area II
Iola  - Area III
Panhandle - Area I
Bowie-Austin - Area VII
Lazbuddie - Area I

Gold Level, Division 2  

Gilmer - Area VI
Harmony - Area VI
Troy - Area VIII
Frenship - Area I
Academy - Area VIII
Florence - Area VII
Dayton - Area IX
Barbers Hill - Area IX
Pilot Point - Area V
Stephenville - Area IV
Madisonville - Area IX
Weimar - Area III
Decatur - Area V
Idalou - Area I
Rusk - Area IX
Rudder - Area III
Orange Grove - Area X
Burleson - Area VIII
Ponder - Area V
Shallowater - Area II
Weatherford - Area II
Schulenburg - Area III
Bellville - Area III
Los Fresnor - Area X
Calallen - Area X
Garrison - Area IX
Katy - Area III
Hamilton - Area IV
Waxahachie - Area VIII
Henrietta - Area IV
James Madison - Area VII
Columbus - Area III
Howe - Area V
Mount Pleasant - Area VI
Sharyland - Area II
Krum - Area V
Midlothian - Area VIII
Chisum - Area VI
Axtell - Area VIII
Sulphur Springs - Area VI
Allen - Area V
Waskom - Area VI


Stars
Star Greenhand - AgriScience 
Taylor Swinson, Sulphur Springs 

Star Greenhand - Placement
Cole Hudson, Ponder

Star Greenhand - Agribusiness
Blake Reynolds, Alba-Golden

Star Greenhand - Agribusiness
Barrett Bland, Valley

Star Greenhand - Agriscience 
Katie Holt, Nimitz

Star Greenhand - Agriscience
Bailey Brashears, Frenship

Star Greenhand - Placement
James Robison, Salado

Star Greenhand - Placement
Britt Larson, Pilot Point

Star Greenhand - Agribusiness
Dakota Crissman, Bells

Lone Star Degree - Production 
Thomas Glascock, Pilot Point

Chapter Degree - Production 
Price Ruffin, Mason

Greenhand - Production
Brooke Blum, Howe

American Degree - Agribusiness
Austin Crissman, Bells

American Degree - Placement
Kristen Knight, Shallowater

American Degree - Production 
Brittany Blum, Howe


John Justin Scholarship Recipients 
Alex Gustafson, Blanco 
Aubrey Laurent, Cushing
Courtney Moore, Panther Creek
Kayla Keahey, Grand Saline
Terrell Heard, Nazareth
Thomas Glascock, Pilot Point
Bryce Winfrey, Seminole
Cody Nedbalek, Sinton
Rachel Cantu, Troy
Jacquelyn Wilson, Sweeny

Ryan Mott Scholarship Recipient  
Rocio Martinez, Mineola 


Speaking Events

Extemporaneous Public Speaking
Garrett Wesley
Crandall, Area V

Junior Prepared Public Speaking  
Kristen Jasso
Orange Grove, Area X

Senior Prepared Public Speaking
Callie Henly
San Augustine, Area IX

Soil Stewardship Speaking
Kelsey Richards
Idalou, Area I

 
Rural Youth Awards
Peyton Gilbert, Whitehouse
Taylor Shackelford, Prosper
Sheldon Franks, Follett
Heston Heller, Anson
Kyle Schmidt, Waller
Alyssa Spruill, Stephenville
Abby Prause, Bosqueville
Kelli Neumann, East Chambers
Krysti Kelley, Sharyland
Brianna Hubbard, A&M Consolidated
K’leigh Wallis, Colorado City
Kallie Fuchs, Columbus
Brook Millican, Decatur
Brynna Diller, El Paso Coronado 
Russell Carrell, Garrison
Betsy James, Katy
Chelsea Hall, Schuleburg
Kaylie Walker, Seymour
Cody Nedbalek, Sinton
Lawton Lander, Danbury



Agriscience Fair
Animal Systems
Taylor Swinson
Sulphur Springs

Animal Systems 
Lauren Watson & Cara Huelster
Irion

Animal Systems
Lauren Boyd
Canyon - New Braunfels

Animal Systems  
Kacie Woods & Stephanie Williams
Rudder

Environmental Services/Natural Resources Systems 
Micah Davidson
Valley View

Environmental Services/Natural Resources Systems 
Valerie Gamao
James Madison

Environmental Services/Natural Resources Systems 
Anya Kalsbeek & Kyle Manning
Stephenville

Food Products and Processing Systems
Springer Brittain & Kord Davis
Florence

Food Products and Processing Systems
Travis Rooney
A&M Consolidated

Food Products and Processing Systems
Bailey Brashears & Blake Connors 
Frenship

Plant Systems 
Alyssa Schmidt 
Devine

Plant Systems 
Viator Gomez & Gaby Narvaez
Irion

Plant Systems 
Junelyn Gamao
James Madison

Plant Systems 
Scotta Faulkenberry & Karen Faulkenberry
Stephenville

Power, Structural and Technical Systems 
Clark Toalson & Michaela Bean 
Devine

Power, Structural and Technical Systems 
Colten Froneberger
Sulphur Springs

Power, Structural and Technical Systems 
Stephanie Barnett & Christian Tumbarello
Devine

Social Systems
Paden Ortega
Frenship

Social Systems
Teeo Daniel & Zachary Shelton
Florence

Social Systems
Tommy Fletcher
Judson

Social Systems
McKenna Baker & Kaylee Warren
Florence

Nursery and Landscape
Austin Lutringer, Katy
Josh Singleton, Boyd
Tanner Parten, Marble Falls
Layne Garza, James Madison 


Rodeo
Goats
Amber Henicke, Three Rivers

Barrels 
Shelbi Schneider, Fredericksburg

Breakaway 
Kassie Kersh, Waller

Steer Wrestling 
Cole Dollery, Caldwell

Calf Roping, 
Kyle Parrish, Dale

Team Roping 
Monte Jack Starns, Midway

Team Roping
Ty Arnold, Midway

Bull Riding
Alejandro Flores, George West

 
 
  SPONSORS

  NEWS ARCHIVE
2017
 
January
February
March
April
May
June
2016
 
2015
 
2014
 
2013
 
2012
 
2011
 
2010
 
 
         
 
 
HOME ASSOCIATION FOUNDATION VATAT ALUMNI MYTEXASFFA NFFA