Texas FFA News   Subscribe
 
 
   
 
  2010 PROFICIENCY AWARD WINNERS
 
By: Texas FFA
September 01, 2010

 
Print  
 
The following is the list of the 2010 Proficiency Award winners:

AGRICULTURAL COMMUNICATIONS
Taylor Lange, Florence

AGRICULTURAL EDUCATION
Kelsey Kelley, Valley

AGRICULTURAL MECHANICS DESIGN & FABRICATION
Tyler Kimbriel, Dawson

AGRICULTURAL MECHANICS REPAIR & MAINTENANCE – ENTREPRENEURSHIP
Will Gregg, Decatur

AGRICULTURAL MECHANICS REPAIR & MAINTENANCE – PLACEMENT
Zach Skrabanek, Academy

AGRICULTURAL PROCESSING 
Weston Burson, Florence

AGRICULTURAL SALES – ENTREPRENEURSHIP
Zachary Grimsley, Abernathy

AGRICULTURAL SALES – PLACEMENT
Krysti Kelley, Sharyland

AGRICULTURAL SERVICES
Ishley Elmore, Decatur

CACTUS FEEDERS BEEF PRODUCTION – ENTREPRENEURSHIP
Jake Williams, Decatur

BEEF PRODUCTION – PLACEMENT
Morgan Stover, Ponder

DAIRY PRODUCTION – ENTREPRENEURSHIP
Payton Price, Valley

DAIRY PRODUCTION – PLACEMENT
Thomas Green, Harmony

TEXAS FARM BUREAU DIVERSIFIED AGRICULTURAL PRODUCTION
Tyler Moon, Academy

DIVERSIFIED CROP PRODUCTION – ENTREPRENEURSHIP
Haylee Andrew, Valley View

DIVERSIFIED CROP PRODUCTION – PLACEMENT
Justin Shadden, Abernathy

DIVERSIFIED HORTICULTURE
Kelly Fanick, East Central

DIVERSIFIED LIVESTOCK PRODUCTION – ENTREPRENEURSHIP
Brittany Blum, Howe

DIVERSIFIED LIVESTOCK PRODUCTION – PLACEMENT
Logan Gallaway, Groveton

EMERGING AGRICULTURAL TECHNOLOGY 
Jamie Burrow, Florence

GUY FINSTAD EQUINE SCIENCES – ENTREPRENEURSHIP
Sloan Moss, Chisum

EQUINE SCIENCES – PLACEMENT
Sponsored by: Southwestern Exposition & Livestock Show
Taylor Stout, Ponder

FIBER AND/OR OIL CROP PRODUCTION
Sponsored by: Texas Cotton Ginners Association
William Luckett, Valley

FLORICULTURE – ENTREPRENEURSHIP/PLACEMENT
Hannah McWilliams, Decatur

FOOD SCIENCE AND TECHNOLOGY 
David Holland, Florence

FORAGE PRODUCTION 
Scott Landers, Chisum

GRAIN PRODUCTION – ENTREPRENEURSHIP
Casey Ferguson, Idalou

GRAIN PRODUCTION – PLACEMENT
Dustin Grisham, Troy

HOME AND/OR COMMUNITY DEVELOPMENT
Sponsored by: La Quinta Inns and Suites
Corsicana/Hillsboro
Clayton Adams, Academy

LANDSCAPE MANAGEMENT
Cameron Aaron, Academy

NATURAL RESOURCE MANAGEMENT
Lauren Seales, Whiteface

OUTDOOR RECREATION 
Mary Jenner, Plano East

POULTRY PRODUCTION
Joni Howard, Valley View

SHEEP PRODUCTION
Dustin Hunter, Jourdanton

SMALL ANIMAL PRODUCTION AND CARE
Luke Randolph, Troy

SPECIALTY ANIMAL PRODUCTION 
Cruz Niblett, Decatur

SPECIALTY CROP PRODUCTION
Hannah Irvin, Harmony

SWINE PRODUCTION – ENTREPRENEURSHIP
Sponsored by: Texas Pork Producers
Kristen Knight, Shallowater

SWINE PRODUCTION – PLACEMENT
Sponsored by: Texas Pork Producers
Jennifer Vincent, Howe

TURF GRASS MANAGEMENT
Spencer Deal, Ponder

VEGETABLE PRODUCTION 
Kelby Koelder, Cotton Center

VETERINARY MEDICINE
Annie Ulrich, Plano East

WILDLIFE PRODUCTION AND MANAGEMENT
Brittany Selement, Medina

 
 
  SPONSORS

  NEWS ARCHIVE
2017
 
January
February
March
April
2016
 
2015
 
2014
 
2013
 
2012
 
2011
 
2010
 
 
         
 
 
HOME ASSOCIATION FOUNDATION VATAT ALUMNI MYTEXASFFA NFFA